Graduate Student Awards

Each academic year, the College of Arts and Science recognizes the exemplary teaching being done by graduate students within the College by granting two awards:  the Outstanding Graduate Teaching Assistant Award and the Outstanding Graduate Student Teaching Award.  The College also provides Summer Research Awards to help graduate students with outstanding potential to accelerate progress on their research.  The awards listed below are part of the College’s tradition of recognizing and supporting Arts and Science graduate students’ excellence in teaching and research.

 

The Outstanding Graduate Teaching Assistant Award

Established in 1985, this award is given each year for exceptionally effective classroom and/or laboratory instruction by a graduate teaching assistant. The Committee on Graduate Education selects award winners from among departmental nominees. Each winner receives a cash prize and an engraved plaque.

Nominations for this award are typically due from departments in October.  Instructions for nominating graduate students are shared with departments early in the Fall Semester.  The winner is announced at the December College of Arts and Science faculty member.  

2003 Martha Bailey (Economics
2003 David Smith (English)
2004 Adrienn Lazar (Germanic and Slavic Languages
2004 Bjeorn Rump (Psychology
2005 Caleb Clanton (Philosophy
2005 Lisa Niles (English)
2006 Jennifer Clement (English)
2006 Scott Crombie (Earth & Environmental Sciences)
2007 Heather Talley (Sociology) and Casey Leonetti (Math) 
2008 Danielle Kurin (Anthropology) and Matt Whitt (Philosophy)
2009 Sarah Childress (English)
2009 Kenneth Faber (Philosophy) 
2010 Lily Claiborne (Earth and Environmental Sciences)
2010 Justin Fitzpatrick (Mathematics
2011 Farhana Loonat (Political Science)
2011 Matthew Eatough (English) 
2012 Denise Callajas (Spanish and Portuguese
2012 Garrett Bredeson (Philosophy
2013 Susanne McDowell (Earth and Environmental Science)
2014 Clara Mengolini (Spanish) 
2015 Doug Godwin (Psychology)
2016 Jennifer Bradham (Earth and Environmental Sciences)
2017 Danielle Picard (History)

The Outstanding Graduate Student Teaching Award

This annual award was established in 2013 to recognize exceptionally effective teaching by a graduate student instructor of record. The Committee on Graduate Education selects award winners from among departmental nominees. Each winner receives a cash prize and an engraved plaque.

Nominations for this award are typically due from departments in October.  Instructions for nominating graduate students are shared with departments early in the Fall Semester.  The winner is announced at the December College of Arts and Science faculty member.  

2013 Rebecca Tuvel (Philosophy)
2014 Andrew Hines (English
2015 Petal Samuel (English
2016 Kristin Navarro (English) 
2016 Amy McKiernan (Philosophy)
2017 Kirsten Mendoza (English)

Graduate Student Summer Research Awards

The College of Arts and Science’s Summer Research Awards provide funds for research expenses related to the doctoral thesis, other advanced research projects, or scholarly activities that significantly advance professional development and are granted on a competitive basis. The Committee on Graduate Education selects award winners from among departmental nominees.

Directors of Graduate Studies assemble application materials from graduate students in their departments.  Applications are typically due in March.  Application instructions are shared with departments early in the Spring Semester.  Winners are usually notified within a month of the application deadline.

2015 Keitlyn Alcantara-Russell (Anthropology)
2015 Mary Bridges (History)
2015 Michell Chresfield (History)
2015 Carmelina Espantzay Serech (Anthropology)
2015 Shannon Fife (Philosophy)
2015 Brielle Harbin (Political Science)
2015 Austin Howes (Physics)
2015 Anna Jacobs (Sociology)
2015 Ashish Koul (History)
2015 Zoe LeBlanc (History)
2015 Katherine McKenna (History)
2015 Daniel Miller (Psychology)
2015 Kelly O’Reilly (History)
2015 Patrick Rasico (History)
2015 Petal Samuel (English)
2015 Seven Wenz (Spanish)
2015 Katherine Yewell (Economics)
2016 Andrey Baydin (Physics)
2016 Jennifer Bradham (EES)
2016 Rebecca Cox (Psychology)
2016 Henry Gorman (History)
2016 Gui Russo (Political Science)
2016 Shelby Johnson (English)
2016 Kelly Knowles (Psychology)
2016 Juliet Larkin Gilmore (History)
2016 Allison McGrath (Sociology)
2016 Gabriela Menendez (Anthropology)
2016 Roxane Pajoul (French)
2016 Patrick Rasico (History)
2016 Iyaxel Ren (Anthropology)
2016 Anthony Siracusa (History)
2016 David Vila (Spanish)
2016 J’Nese Williams (History)
2017 Keitlyn Alcantara-Russell (Anthropology)
2017 Patrick Anthony (History)
2017 Kellie Cavagnaro (Anthropology)
2017 Sarah Cook (History)
2017 Rebecca Cox (Psychology)
2017 Juliet Larkin-Gilmore (History)
2017 Quan Mai (Sociology)
2017 Katherine R. McKenna (History)
2017 Kirsten Mendoza (English)
2017 Trina Merrick (Earth and Environmental Sciences)
2017 Darla Migan (Philosophy)
2017 Terren Proctor (Anthropology)
2017 Mario Rewers (History)
2017 Kyle Romero (History)
2017 Anna Young (History)
2018 Elizabeth Barna (Sociology)
2018 Kaitlen Cassell (Political Science)
2018 Jorge Delgadillo (History)
2018 Danielle Kopke (Biological Sciences)
2018 Alex Korsunsky (Anthropology)
2018 Jesse Montgomery (English)
2018 Sylvia Morrow (Physics)
2018 Megan Robinson (Sociology)
2018 Danielle Stubbe (History)
2018 Hilary Taylor (History)
2018 Nikita Tsyba (Biological Sciences)
2018 Gillian Beltz-Mohrmann (Astrophysics)
2018 Lydia Harmon (Earth and Environmental Sciences)
2018 Kadiri Vaquer (Spanish)
2018 Lauren Mitchell (English)
2018 Nathan Dize (French)
2018 Andrew Engelhardt (Political Science)